واکسن آنفلوانزا

واکسن آنفلوآنزا
۲۳ شهریور ۱۳۹۸
master_admin بدون دیدگاه

با شروع فصل پاییز سوالات زیادی در خصوص لزوم تزریق واکسن آنفولانزا و چگونگی تزريق آن مطرح مي شود. آنفولانزا بيماري است که به سرعت شيوع مي يابد و توسط سويه هاي مختلفي که هر ساله تغيير مي کنند ايجاد مي شود به همين دليل است که هر سال نياز به تزريق واکسن جديد است .
بیشترین زمان احتمال ابتلا به آنفولانزا ماه های مهر تا اسفند است. اگرچه برخی علائم بیماری سرماخوردگي و آنفولانزا مشابه هم است ولي اين واکسن در مقابل سرماخوردگي از ما محافظت نمي کند. واکسن آنفولانزا دو تا سه هفته پس از تزريق بر عليه سه سويه از ويروس ها محافظت مي کند بنابراين دقيقا قبل يا بعد از واکسيناسيون احتمال درگيري با سويه هاي بيماري زا وجود دارد.

بر اساس دستور سازمان بهداشت جهانی اولویت تزریق واکسن به این ترتیب است: بیماران دياليزي و پيوند کليه، بيماران تالاسمي ماژور، بيماران کبدي شامل :سيروز و پيوند کبد، بيماران سرطاني که تحت شيمي درماني يا راديوتراپي قرار دارند و در آخر پرسنل بهداشتي درماني.
تزریق واکسن در کسانی که سابقه واکنش الرژیک به مواد موجود در واکسن آنفولانزا را دارند مانند تخم مرغ، فرمالدهید، جنتامایسین، كساني كه در زمان مراجعه براي تزريق واكسن تب يا عفونت حاد داشته باشند، كساني كه سابقه ابتلا به سندرم گيلن باره را داشته باشند و شير خواران زير ۶ ماه ممنوع است.
واکسن های آنفولانزا در تمامی مراحل بارداری قابلیت مصرف دارند.اطلاعات عمده تری در مورد بی خطري اين دارو در سه ماهه دوم و سوم نسبت به سه ماهه اول بارداري در دسترس مي باشد. همچنين واکسن آنفولانزا را مي توان در دوران شيردهي تجويز کرد.
واکسن آنفولانزا باید در دوزی که پزشک تجویز کرده به صورت داخل عضلانی یا زیر جلدي عميق تزريق شود.
مانند تمام فرآورده های دارویی این واکسن هم ممکن است در برخی از افراد موجب عوارض جانبی نظير سردرد، تعريق، درد عضلات، درد مفاصل، تب، ضعف، خستگي، سرخي و ورم و سختي محل تزريق شود که اين عوارض معمولا طي يک تا دو روز بدون درمان برطرف مي شود.
عوارضی مانند تب بالا، تغییر در رفتار و هوشیاری، کهیر يل راش ها و ضايعات پوستي منتشره، گرفتگي و خشونت صدا و مشکلات تنفسي مانند سختي تنفس، ضبان قلب بالا و ضعف شديد بدني با رنگ پريدگي، حساسيت شديد و فوري در افرادي که به تخم مرغ حساسيت دارند، احساس گيجي وخستگي، تورم اطراف چشم ها و لب ها، سندرم گيلن باره با علائم فلج بالا رونده ناشي از گرفتاري اعصاب محيطي، شوک انافيلاکتيک، اين عوارض از واكسن انفولانزا جدي است و بلافاصله بايد به پزشك مراجعه كرد.
همه‌ افراد به ‌ویژه افراد بالای ۶۵ سال و کودکان ۳ تا ۱۲ سال واکسن آنفلوآنزا را تزریق کنند. همچنین افرادی که بیماري‎هايي نظير پرفشاري خون، ديابت، مشکلات ريوي و كبدي، نارسايي كليوي و كم‎خوني دارند و همه‌ي كساني كه به نوعي با داروهاي تضعيف كننده سيستم ايمني سروكار دارند بهتر است اين واكسن را تزريق كنند.
تزریق این واکسن در کودکان زیر ۳۶ ماه به میزان ۲ دوز به فاصله ۴۵ روز، تزریق می‌شود که هر دوز مصرفي براي اين کودکان، نصف دوز بزرگسالان است. همچنين براي كودكان ۳۶ ماه تا ۱۲ سال كه براي نخستين بار اين واكسن
را تزریق می‎کنند، طی دو مرحله و با دوز کامل تزریق می‌شود اما برای افراد بالاي ۱۲ سال فقط يک ‌بار تزريق مي‎گردد.
بسیاری از افراد جامعه نیازی به مصرف واکسن آنفلوآنزا ندارند مصرف این واکسن در اطفال و افرادی است که نقص ايمني داشته و يا افراد مسني که بيماري‌هاي زمينه‌اي مانند آسم دارند همچنين بيماران سرطاني نيز مي‌توانند جهت افزايش ايمني بدن در برابر سرماخوردگي از اين واکسن استفاده کنند.
در شرایطی قرار داریم که با محدودیت‌های ارزی مواجه‌ايم و ميزان عرضه و تقاضاي واکسن آنفلوآنزا با يکديگر همخواني ندارد و اين در حالي است که اغلب متقاضيان اصلا نيازي به استفاده از اين دارو ندارند.
عمدتا پس از فصل سرما کسی تمایل به مصرف واکسن آنفلوآنزا ندارد مگر افرادی که به جاهای پر ریسک مانند حج می‌روند.
این نکات را در مورد واکسیناسیون آنفلوآنزا را به یاد داشته باشید:
۱- واکسن تزریقی آنفلوآنزا حاوی ویروس کشته ‌شده است. استفاده از این واکسن پس از شش ماهگی مورد تاييد قرار گرفته است.
۲- واکسن استنشاقی آنفلوآنزا به صورت اسپری بینی از ویروس ضعیف ‌شده ساخته شده است و براي افراد بين ۲ تا ۴۹ سال مورد تاييد قرار گرفته است.
۳- این واکسن برای کسانی که قبلا نسبت به آن حساسیت نشان داده اند، توصیه نمی ‌شود.
۴-تقریبا دو هفته پس از زدن واکسن، بدن شما پادتن‌ هایی تولید می‌ کند که برای محافظت در برابر آن گونه‌ي خاص ويروس آنفلوآنزا مورد نياز هستند.
۵- فصل شیوع آنفلوآنزا معمولا از مهر تا اردیبهشت به طول می ‌انجامد. بهترین ماه‌ها برای واکسیناسيون آنفلوآنزا مهر و آبان است، اما بعد از اين زمان هم مي ‌توان واکسن زد.
۶- شما با زدن واکسن تزریقی آنفلوآنزا، آنفلوآنزا نمی ‌گیرید، اما عوارضی جزئي مانند تورم، تب خفيف و درد بدن ممکن است رخ دهد.
۷- همین مسئله در مورد واکسن استنشاقی هم صادق است و تنها ممکن است اثرات جانبی جزئی به صورت آبریزش بیني، سردردو گلودرد خفيف بروز کند.
۸- طبق توصیه پزشکان، نیازی نیست که همه افراد از این واکسن‌ استفاده کنند، بلکه افراد با بیماري ‌هاي خاص يا سالمندان بيش از سايرين به استفاده از اين واکسن‌ نياز دارند.
۹- بر پایه تحقیقات انجام شده این واکسن از ابتلا به آنفلوانزا جلوگیری می‌ کند، اما تاثير چنداني بر مرگ و مير ناشي از اين بيماري ندارد. اين در حالي است که در گذشته تصور مي ‌شد واکسن سرماخوردگي تا ۵۰ درصد مرگ ناشي از بيماري آنفلوانزا را کاهش مي ‌دهد.
۱۰- توصیه می‌ شود که در مورد تزریق این واکسن، حتما با پزشک متخصص مشورت شود؛ برای مثال افرادی که به تخم ‌مرغ حساسيت دارند، حتما بايد براي تزريق اين واکسن تحت آزمايش و بررسي قرار گيرند.

https://www.instagram.com/tv/B16-iZ7ABpq/?utm_source=ig_web_copy_link

© تمامی حقوق سایت برای خدمات پرستاری در منزل نگین اختیاریه محفوظ است.